Dzieci spędzają czas z książkami na różne sposoby. Książki mogą służyć do zabawy, nauki literek, czy odkrywania własnych zainteresowań. Łatwo w takich sytuacjach o ich zabrudzenie, czy uszkodzenie. Dlatego idealnym rozwiązaniem, szczególnie dla początkujących czytelników, są książki kartonowe. 

Czym charakteryzują się książki kartonowe dla dzieci? 

Książki kartonowe wykonane są z grubej warstwy papieru lub kartonu, dzięki czemu są dużo bardziej wytrzymałe, nawet w najbardziej wymagający warunkach. Strony w takich książkach ciężko podrzeć, wyrwać, czy zgiąć. Odpowiednia grubość kartek sprawia również, że strony nie niszczą się na przykład od plam po napojach, czy jedzeniu. Dzięki czemu mogą one towarzyszyć nam podczas zabawy, jedzenia, czy wspólnego czytania.

Historie w książkach kartonowych, najczęściej są bardzo proste i przystępne. Tekst ograniczony jest do minimum, ponieważ to rysunki odgrywają tutaj główną rolę. Te są bardzo wyraziste i w sposób zachęcający zapraszają nas do okrywania historii.

Jakich książek kartonowych szukamy? Najciekawsze kartonowe książki dla dzieci

Czytanie książek może być prawdziwą przygodą. A książki kartonowe mogą być idealnym sposobem na jej odkrywanie. Zobacz 7 książek kartonowych, idealnych dla początkujących czytelników.

Brum, brum brum. Pojazdy. Księga dźwięków” – Iga Kowalczyk & Marc Marra, wyd. Babaryba

W tej małej kartonowej książeczce dziecko będzie mogło zapoznać się z dźwiękami wydawanymi przez takie pojazdy jak: policja, kosiarka, koparka i wiele innych. Dzieci poprzez naśladowanie dźwięków nie tylko oswajają się z otaczającą nas rzeczywistością, ale również uczą się rozpoznawać pojazdy i ich funkcje. Książka jest idealna dla dzieci w wieku od 10-24 miesięcy.

Książkę możesz kupić tutaj: Brum, brum brum. Pojazdy. Księga dźwięków

Brum, brum brum. Pojazdy. Księga dźwięków_okładka
Brum, brum brum. Pojazdy. Księga dźwięków

KURCZĘ BLADE! What a cheek!”, „SMOK ZE SMOCZEJ JAMY” – Wanda Chotomska & Edward Lutczyn, wyd. Babaryba

Zabawne, dwujęzyczne bajki z klasycznymi i niezapomnianymi wierszami Wandy Chotomskiej, ilustrowanymi przez kultowego Edwarda Lutczyna. Książeczki nie tylko wspierają naukę czytania, ale również pozwalają w miły sposób spędzić wspólnie czas. „Kurczę blade” i „Smok ze smoczej jamy” to kultowe bajki z lat 80, przy których dorastało tysiące dzieci. Dodatkowym atutem książeczek jest fakt, że są dwujęzyczne. Możemy więc poznać, jak znane w całej Polsce wiersze będą brzmieć w języku angielskim.

Książki możesz nabyć tutaj: KURCZĘ BLADE! I SMOK ZE SMOCZEJ JAMY

SMOK ZE SMOCZEJ JAMY_okładka
SMOK ZE SMOCZEJ JAMY_książka_kartonowa
KURCZĘ BLADE! What a cheek!_okładka
KURCZĘ BLADE! What a cheek!_ksiązka_kartonowa

Buziaczki i przytulaski – słodka nauka liczenia od 1 do 10”, ilustracje: Nicola Slater, projekt: Jennifer Tolo Pierce, wyd. Babaryba

Ta książka jest idealnym przykładem na to, że poprzez emocje możemy edukować dzieci od najmłodszych lat. Autorka w niezwykły i oryginalny sposób połączyła bowiem ze sobą okazywanie sobie uczuć z nauką liczenia i rozpoznawania cyferek. Każdej z nich przyporządkowana jest jakaś emocja, np. Liczbie 2 - dwa uśmiechy, a 5 - łaskotki. Dzięki temu dzieci uczą się poprzez doświadczanie, więcej zapamiętują, a czas spędzony na czytaniu jest pełen niezwykłych wrażeń.

Książkę możesz kupić tutaj: Buziaczki i przytulaski - słodka nauka liczenia od 1 do 10
Buziaczki i przytulaski_okładka
Buziaczki i przytulaski

KSIĄŻECZKA LOGOPEDYCZNA „BIBEK I LOTEK”, Ilustracje: Zuzanna Pacholska, wyd. Roger Publishing

„Bibek i Lotek” to książeczka kartonowa, która przede wszystkim wspiera rozwój mowy u dzieci. Została ona opracowana przez zawodowego pediatrę i logopedę. Cała opowieść skupia się na scenach z codziennego życia. Dzięki temu dziecko może utrwalać rytm dnia, a przy pomocy dźwiękonaśladowczych wyrazów, poszerzać swój zasób słownictwa.

Książkę możesz kupić tutaj: KSIĄŻECZKA LOGOPEDYCZNA ,,BIBEK I LOTEK”
BIBEK I LOTEK_okładka
BIBEK I LOTEK

Pion i poziom” – tekst: Bartosz Sztybor, ilustracje: Łukasz Golędzinowski, wyd. Dwie Siostry

Jedna z najbardziej zaskakujących książeczek kartonowych, która rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka. Poznajemy w niej, w sposób metaforyczny, że niektóre rzeczy w naszym życiu są pionowe, a wiele z nich poziome, nawet rzeka, pies, czy ludzie. Przewrotne i bardzo geometryczne rysunki, prosty, ale zaczepny tekst, sprawiają że czas z tą książka jest bardzo inspirujący i kreatywny.

Książkę możesz kupić tutaj: Pion i poziom
Pion i poziom_okładka

Co wypanda, a co nie wypanda” – tekst/ilustracje: Ola Cieśla, wyd. Dwie Siostry

Wesoła książeczka o tym co wypada, a co nie wypada robić w życiu codziennym. Jest to idealny poradnik dobrego wychowania dla dzieci. Dzięki wpadającym w ucho wierszykom i sympatycznej pandzie dowiemy się z niego jak w wielu życiowych sytuacjach, powinniśmy się zachowywać. Idealna pozycja dla dzieci od lat 3.

Książkę możesz kupić tutaj: Co wypanda, a co nie wypanda
Co wypanda, a co nie wypanda_okładka
Co wypanda, a co nie wypanda

Jeśli masz pytania odnośnie bajek personalizowanych, możesz napisać do mnie na adres: witaj@galeriabajek.pl

Zapraszamy również na nasze profile na Instagramie i Facebooku.

Szukasz więcej artykułów książkowych? Zobacz również pozostałe wpisy na naszym blogu: