Czytanie książek dzieciom niesie ze sobą same korzyści. Inspirujące lektury nie tylko pomagają się wyciszyć dziecku po całym dniu, ale również kształtują jego ciekawość, zdolność skupienia, rozwijają wyobraźnię i koncentrację. Są sposobem na poznanie świata, odkrywanie emocji i poszerzanie słownictwa. Od najmłodszych lat warto więc wyrabiać u dzieci nawyk sięgania po książki. A jednym z najprostszych sposobów jest wspólne czytanie. 

Najciekawsze książki do wspólnego czytania z dzieckiem 

Czytanie książek małym dzieciom może być jednak sporym wyzwaniem. Mimo naszych najlepszych starań maluch nie zawsze będzie spokojnie leżeć i słuchać. Niemal wszystko będzie rozpraszało jego uwagę. Jest wiele sposobów na to, aby sobie z tym radzić. Jednym nich jest wybór odpowiednich lektur.

Dlatego dzisiaj mam dla Ciebie 6 książek, które wspierają wspólne czytanie, gwarantując wiele godzin wspaniałej zabawy. 

Roboty” – Paweł Kłudkiewicz, wyd. Babaryba

To jedna z tych książek, dzięki którym dzieci mogą się uczyć zarówno literek, jak i cyfr. Znajdziemy w niej tytułowe roboty z kosmosu, które postanowiły odwiedzić wiele miejsc na Ziemii. Niezwykłe kolorowe plansze i przepiękne ilustracje, przykuwają uwagę, rozwijają wyobraźnię i sprawiają, że ciężko oderwać się od tej książki. Możemy tutaj opowiedzieć własną historię oraz zachęcić dziecko do odszukiwania konkretnych elementów.

Książkę możesz kupić tutaj: Roboty

Jak czytać książki dzieciom - Bajka Roboty
Paweł Kłudkiewicz - Roboty

Nad morzem” i „W Górach” – Albertine, Germano Zullo, wyd. Babaryba

Nad morzem” i „W Górach” to książki pełne niezwykłych postaci, zwierząt i obiektów, które zachęcają dzieci do wyszukiwania najróżniejszych elementów, a rodziców do opowiadania historii. Znajdziemy tu takich zaskakujących bohaterów, jak kosmitów, mamę, która szuka swojego synka, superbohatera, poszukiwacza skarbów, yeti i wielu innych. Dzięki temu możemy do tej książki wracać bez końca, za każdym razem opowiadając zupełnie nową historię. Warto zwrócić uwagę również na niezwykle absurdalne, nieco humorystyczne, intrygujące i zaczepne ilustracje, które rozwijają wyobraźnię dziecka, dają mnóstwo zabawy i zachwycają. 

Książki możesz nabyć tutaj: Nad morzem, W górach

Nad morzem - Albertine, Germano Zullo
Nad morzem - Albertine, Germano Zullo - środek
W górach - Albertine, Germano Zullo
W górach - Albertine, Germano Zullo - środek

Opowiedz mnie” – Madalena Matoso, wyd. Babaryba

Ta książka to nasze tegoroczne odkrycie. Nie tylko rysunki przypadły nam w niej do gustu oraz oryginalne wydanie, ale przede wszystkim sposób, w jaki jest skonstruowana tu opowieść. Wyobraź sobie książkę, która pomaga opowiadać historie. Na każdej stronie otrzymasz małe podpowiedzi i drogę, którą może podążać Twoja opowieść. Dzięki temu czytanie książki będzie niezapomnianą zabawą. Jest to idealna propozycja dla tych rodziców, którzy szukają pomocy przy wymyślaniu nowych historii. 

Książkę możesz kupić tutaj: Opowiedz mnie
Opowiedz mnie - Madalena Matoso
Opowiedz mnie - Madalena Matoso - środek

Jedziemy na wycieczkę” i „Nasze miasteczko” – Peter Knorr & Doro Gobel, wyd. Babaryba

Są to jedne z najlepiej narysowanych książek, jakie czytaliśmy. Ogromna dbałość o szczegóły, komiksowa kreska i niesamowicie dużo akcji. W tych książkach, mimo że nie znajdziecie żadnych słów, niesamowicie dużo się dzieje. Dzięki temu możemy poznać życie na wsi, w mieście oraz bawić się w wyszukiwanie wybranych elementów. Książeczka uczy uwagi, orientacji i pobudza wyobraźnię. Sprawia również, że dzieci same chętnie po nią sięgają i tworzą na każdej stronie własne małe opowieści.

Książkę możesz kupić tutaj: Jedziemy na wycieczkę i Nasze miasteczko
Jedziemy na wycieczkę - Peter Knorr & Doro Gobel
Jedziemy na wycieczkę - Peter Knorr & Doro Gobel - środek
Nasze miasteczko - Peter Knorr & Doro Gobel
Nasze miasteczko - Peter Knorr & Doro Gobel - środek

Mój najlepszy elementarz” – Richard Scarry, wyd. Babaryba

To jest nieco inna książka niż pozostałe. Dzięki niej wspólnie z dzieckiem, wejdziemy w świat nauki liter i słów. Odkryjemy mnóstwo wyrazów, które określają części ciała, zwierzęta, pory roku, czy zawody. Wiele przedmiotów pokazanych jest tutaj w niezwykle kreatywny sposób, co nie tylko pobudza wyobraźnię, ale wywołuje emocje, śmiech i radość. To sprawia, że dzieci łatwiej przyswajają sobie wyrazy i słownictwo. W książce jest też mnóstwo zadań do wykonania, poznamy życie strażaków, odwiedzimy cyrk, zajrzymy na plac budowy i do gabinetu lekarza. Dzięki niej dziecko doświadczy mnóstwo zaskakujących odkryć.

Książkę możesz kupić tutaj: Mój najlepszy elementarz 
Mój najlepszy elementarz - Richard Scarry
Mój najlepszy elementarz - Richard Scarry - środek

Plac zabaw” – Ali Mitgutsch, wyd. Tatarak

Ta książka to klasyka, którą warto mieć w swojej biblioteczce. Niezwykłe, oryginalne postacie, narysowane są w niezwykle baśniowy sposób. Każda strona jest wypełniona mnóstwem detali, przedmiotów i obiektów. Ciekawym zabiegiem książki jest to, że na każdej stronie dostajemy listę rzeczy do odnalezienia. Dzięki temu angażujemy dziecko do wspólnej zabawy, a także uczymy zwracania uwagi na szczegóły. Wiele humorystycznych sytuacji, nieustanny ruch, wyróżnia każdą stronę tej książeczki. Tutaj nie ma czasu na nudę. Świat to przecież jeden wielki plac zabaw. 

Książkę możesz kupić tutaj: Plac zabaw 
Plac zabaw - Ali Mitgutsch
Plac zabaw - Ali Mitgutsch - środek
To już wszystkie moje propozycje w tym zestawieniu. Jestem przekonana, że każda z tych pozycji, sprawi że czytanie książek dzieciom będzie niezwykłą zabawą. 

A jeśli szukasz książki dla dzieci na święta, zobacz koniecznie naszą bajkę personalizowaną - „Świąteczna przygoda", w której dziecko pomaga uratować święta Mikołajowi. To niezwykła opowieść, która rozwija wyobraźnię, ciekawość i gwarantuje mnóstwo świątecznej zabawy. 
 
Książkę możesz kupić tutaj: Świąteczna przygoda  
wyjątkowa świąteczna książka dla dzieci – personalizowana bajka
Prezent dla dzieci na święta - Chłopiec pokazuje świętego Mikołaja w bajce personalizowanej Świąteczna przygoda

Na wszystkie Twoje pytania odnośnie bajek personalizowanych, chętnie odpowiem na maila: witaj@galeriabajek.pl

Zapraszamy również na nasze profile na Instagramie i Facebooku.

Szukasz więcej ciekawych propozycji książkowych? Zobacz nasze pozostałe artykuły: