Niejednokrotnie pisałam na moim blogu o książkach angażujących i zachęcających do czytania, takich jak bajki personalizowane, czy książki z okienkami. Jednak propozycje od wydawnictwa Babaryba, o których chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, to coś zupełnie innego. Dzięki książkom Herve Tulletta możemy się poczuć częścią opowiadanej historii, ponieważ autor w swoich opowieściach prowadzi swoisty dialog i grę z czytelnikiem.

Herve Tullet pokazuje, że dla książki nie ma granic. Rezygnuje on z opowiedzenia nam standardowej historii na rzecz zbudowania z czytelnikiem kontaktu, poprzez niesamowite pomysły na interaktywne zabawy. Przyznam, że gdy pierwszy raz trafiłam na książki tego francuskiego ilustratora i autora zaskoczyłam się, jak można we wspaniały sposób zaangażować dzieci do czytania. Opowieści Herve Tulleta są prawdziwą ucztą dla dziecięcej wyobraźni. Wzbudzają radość i śmiech oraz budują zaangażowanie. 

Czego szukamy w książkach dla dzieci? – propozycje interaktywnych książek

Małe dzieci zupełnie inaczej odbierają książki. Poszukują zabawy, interakcji, potrzebują bodźców. Możliwość kontaktu z książką poprzez dotyk i uczestnictwo w przedstawianej historii, wiele dla nich znaczy. Idealna historia powinna pobudzać wyobraźnię, wzmagać ciekawość, inspirować i rozśmieszać.

Zawsze mnie uczono, że o książki należy dbać i starać się utrzymać je w jak najlepszym stanie. Tymczasem, książki Herve Tulleta wręcz zachęcają, by je podrzucać, dotykać, machać nimi i wyginać przy wtórze zabaw i śmiechów. Takie opowieści czyta się całym sobą.

Dlatego mam dla Was dziś recenzję 3 książek od Herve Tulleta, które moim zdaniem idealnie pokazują bogaty świat autora.

„Figle Migle” – tekst, ilustracje: Herve Tullet, wyd. Babaryba 2015

W tej książce skaczemy, szukamy, bawimy się w chowanego, biegamy paluszkami i zgadujemy. Ta propozycja wzmaga ciekawość i zachęca do odkrywania. Taki sposób interakcji dziecka z książką zdecydowanie sprzyja zachęcaniu do czytania, budzi ciekawość i rozwija spostrzegawczość. W tej książce towarzyszymy żółtej kropce w wielu niezwykłych przygodach, tworząc naszą wspólną historię. Zadania jakie wykonujemy sprowadzają się do aktywnego słuchania i dokładnego wykonywania poleceń. Co ważne, na każdej kolejnej stronie możemy zaobserwować efekt takiej zabawy, co wywołuje dużo śmiechu i zdziwienia.

Książkę kupisz tutaj – FIGLE MIGLE

Herve_Tullet_Figle_Migle_interaktywna_książka
Herve_Tullet_Figle_Migle_bajka_interaktywna

Naciśnij mnie” – tekst, ilustracje: Herve Tullet, wyd. Babaryba 2015

To pierwsza książka Herve Tulleta, która zachęciła mnie swoim nieszablonowym podejściem. No bo wyobrażacie sobie książkę, na którą trzeba dmuchać? Której strony należy naciskać, pocierać i potrząsać? A do tego wszystkiego podczas czytania trzeba klaskać? „Naciśnij mnie” zdobyło mnóstwo nagród i sprzedało się w ponad 3 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Książka nie ma jednak konkretnego bohatera i historii. Każda strona to niespodzianka. Dziecko wykonując kolejne zadania, wpływa na to, co dzieje się na kolejnych stronach. Ta niepozorna książeczka uczy rozpoznawania kolorów, wzmacnia poczucie sprawstwa, liczenia i koncentracji. Wspólne czytanie „Naciśnij mnie” jest niesamowitą przygodą, wyzwalającą mnóstwo radości i śmiechu, co dodatkowo wzmacnia więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicami.

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Naciśnij mnie

Herve_Tullet_Naciśnij_mnie_bajka_interaktywna
Herve_Tullet_Naciśnij_mnie_interaktywna_książka

Och! Książka pełna dźwięków – tekst, rys.: Herve Tullet, wyd. Babaryba 2017

Czy wyobrażacie sobie książkę dźwiękową? Taką, w której oprócz czytania na głos literek, będziecie musieli wydawać najróżniejsze odgłosy? „Och!” Od Herve Tulleta to zupełnie nowe doświadczenie. Od początku naszej przygody towarzyszy nam niebieska kulka, którą wprawiamy w ruch dotykając kartkę i wypowiadając głośne och! Kulka rośnie na naszych oczach, przeskakuje z kartki na kartkę, zmniejsza swoje rozmiary. 

Jeśli krzyczymy głośniej, kulka zwiększa się, im więcej kulek, tym dłuższe dźwięki wydajemy. W książce w niesamowity sposób nasz głos wchodzi w interakcje z przygodami kulki. Zabawy jest tutaj nieskończenie wiele. Dzięki tej propozycji dziecko będzie się uczyć rytmu, rozmawiać językiem robotów, czy wymyślać piosenki wciskając kropki na pięciolinii. Propozycji zabaw jest wiele. 

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Och! Książka pełna dźwięków
Herve_Tullet_Och!_Książka_pełna_dźwięków_interaktywna_książka
Herve_Tullet_Och!_Książka_pełna_dźwięków_bajka_interaktywna

Ogromną zaletą książek Herve Tulleta jest to, że nie musimy ich czytać do końca. Czasami wystarczy kilka stron, aby sprawić nas w dobry nastrój. Niezwykła zabawa czai się na każdej stronie! Dzięki temu książka jest niesamowita zabawą, buduje emocje, przez co na dłużej zapada w pamięci. 

Jeśli masz pytania odnośnie bajek personalizowanych, możesz napisać do mnie na adres: witaj@galeriabajek.pl

Zapraszamy również na nasze profile na Instagramie i Facebooku.

Szukasz więcej inspiracji książkowych? Zobacz nasze pozostałe artykuły: