Książki dla dzieci o emocjach i uczuciach – czy pomagają rozmawiać z dziećmi? Jakie pozycje warto wybrać?

Jak rozmawiać z dziećmi o uczuciach, jak je interpretować i pomagać je rozumieć? Każdy rodzic staje przed takim dylematem. 

Uczucia i umiejętność właściwego rozpoznawania własnych emocji to niezwykle ważna część naszego życia. Często trudno nam jednak o nich rozmawiać. Nie można ich przecież dotknąć, ani zobaczyć. Nie maja zapachu, ani smaku. Są jednak w naszym życiu każdego dnia. Dzięki nim czujemy się dobrze lub źle. To one dodają nam energii lub sprawiają, że nic nam się nie chce. 

Uczucia i inteligencja emocjonalna pozwalają nam lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość, ale też i samych siebie. To dzięki nim możemy interpretować i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Identyfikowanie własnych emocji przez dziecko to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci nie bały się swoich emocji i uczuć, aby zachęcać je do rozmowy i rozumienia tego, co uczucia mają nam do przekazania. Pomocne w tym aspekcie mogą okazać się książki. 

Propozycje książek mówiących o emocjach i uczuciach dla dzieci

Przedstawiam Wam 7 propozycji książek, które pomagają nam prowadzić rozmowę o uczuciach z dzieckiem.

Jesteś dla mnie wyjątkowy – Adam Tempich, wyd. Galeria Bajek

„Jesteś dla mnie wyjątkowy” to bajka personalizowana, w której dziecko może zostać bohaterem. Jest to idealna książka, aby powiedzieć dziecku, że jest dla nas ważne. Taka książka rozwija ciekawość i wyobraźnię oraz buduje poczucie własnej wartości u dziecka. Zobaczymy w niej świat widziany oczami dziecka, zupełnie inny od tego, który dostrzegają dorośli. Jesteś dla mnie wyjątkowy to idealna lektura do wspólnego czytania. Dzięki niej mogę przekazać moim synom, że są dla mnie wyjątkowi o każdej porze dnia i nocy.

Książkę kupisz tutaj – Jesteś dla mnie wyjątkowy

bajka dla dzieci jesteś dla mnie wyjątkowy - chłopiec pokazuje okładkę
Bajka na dzień dziecka-fragment-piąty-dziewczynka na huśtawce

Co robią uczucia?” – Tina Oziewicz, Aleksandra Zając, wyd. Dwie Siostry 

Jedna z najpiękniejszych i metaforycznych książek. Stanowi idealny sposób, aby zacząć rozmowę o uczuciach z dzieckiem. To właśnie tutaj przeczytamy, że gdy nazwiemy nasze uczucia, to dowiemy się jaka jest ich rola, co nam mówią, jak możemy je wykorzystać oraz jakie dają nam możliwości i ograniczenia.

Uczucia przecież chcą nam coś przekazać. Nie musimy od nich uciekać, czy się ich wstydzić, albo ukrywać. Uczucia to sposób interpretacji i radzenia sobie z daną chwilą. Dzięki nim sięgamy wyżej, możemy więcej, jest nam ciepło na sercu, ale również możemy lepiej rozumieć otaczający nas świat.

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Co robią uczucia?

Książki o uczuciach i emocjach dla dzieci – Co robią uczucia?
Książka o uczuciach – Co robią uczucia?

Dwoje ludzi” – Iwona Chmielewska, wyd. Media Rodzina

„Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem” - to mój ulubiony cytat z tej książki, który idealnie pokazuje jak ważne są relacje między ludźmi. Gdy mamy kogoś bliskiego obok siebie to łatwiej dzielić się uczuciami i emocjami i rozmawiać o nich. Książka opisuje, że uczucia jednej osoby wpływają na życie innych. Jest to niewidzialna siła, która łączy i która dzieli ludzi. Emocje i uczucia rozwijają nas, wzmacniają i w dwójkę jest nam łatwiej się z nimi mierzyć i je interpretować. Gorąco polecam zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Dwoje ludzi
Książka o emocjach i relacjach – Dwoje Ludzi – Chmielewska
Dwoje Ludzi – Chmielewska

Kiedyś” – Alison McGhee, Peter H. Reynolds, wyd. Mamania

Wzruszająca książka mówiąca o tym, że uczucia i emocje są ponadczasowe. Niezależnie od tego, czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi, emocje towarzyszą nam przez całe życie. Uczucia zapisują się w naszych wspomnieniach, dzięki czemu zapamiętujemy je na dłużej. Książka opowiada o miłości matki do dziecka. O tym, jak wiele chwil buduje w nas wzruszenie. Czytając tę książkę wspólnie z dzieckiem, możemy pokazać mu jak ważna jest dla nas każda chwila jego życia.

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Kiedyś

Kiedyś, Mały chłopiec – książki o uczuciach i emocjach
Kiedyś – bajka o uczuciach dla dzieci

Mały chłopiec” – Alison McGhee, Peter H. Reynolds, wyd. Mamania

Emocje to część życia. Towarzyszą nam niczym niewidzialni przyjaciele, rozwijają nas i wzmacniają. Dzięki nim uczymy się postrzegać i doświadczać świat. Piękna opowieść, w której narratorem jest ojciec małego dziecka, obserwujący jak jego synek radzi sobie z codziennością. Świat pełen wyobraźni, dziecięcej wrażliwości i emocji, które tworzą niezwykłą więź między rodzicem i dzieckiem.

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Mały chłopiec

Kiedyś, Mały chłopiec – książki o uczuciach i emocjach
Mały chłopiec – książka dla dzieci

Miłość” – Astrid Desbordes, Pauline Martin, wyd. Entliczek

Jaki jest sekret rodzicielskiej miłości? Czy jest ona bezwarunkowa? Z jakimi emocjami wiążę się rodzicielstwo? Wspaniała książka dla dzieci i rodziców. Ukazuje, że miłość ukryta jest w każdej chwili, w każdym momencie naszego życia. Książka „Miłość” to prosty sposób, aby przekazać dziecku, że nawet, gdy nas nie ma w pobliżu, to jest ono przez nas kochane i tak będzie do końca naszego życia.

Książkę kupisz tutaj – Miłość

Miłość Desbordes – bajka dla dzieci
Miłość Desbordes – bajka o emocjach i miłości dla dzieci

Proszę mnie przytulić” – Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz, wyd. Ezop

Niezwykła, wzruszająca opowieść o przygodach niedźwiadków – ojca i syna, którzy wędrują przez las i przytulają się do każdej napotkanej osoby lub zwierzątka. Bohaterowie udowadniają, że to właśnie dzięki przytulaniu można mieć przyjemniejszy dzień, bo przytulanie zawsze działa pozytywnie. Wywołuje wzruszenie, daje szczęście, bliskość i ciepło, której często potrzebujemy. Buduje więź, poprawia humor i daje radość nie tylko osobie, którą przytulamy, ale również nam samym. 

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Proszę mnie przytulić

Proszę mnie przytulić Dziubak – książka dla dzieci
Proszę mnie przytulić Dziubak – książka

Uczucia i emocje sprawiają, że stajemy się sobie bliżsi. To sposób patrzenia na świat, jego doświadczania i dostrzega w nim tego, co zwykłe, ale i to co wyjątkowe. Nie jest łatwo o nich rozmawiać, jednak umiejętność radzenia sobie z nimi pozwala nam osiągać sukces w życiu. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o emocjach. Wspomniane przeze mnie książki mogą okazać się w tym pomocne. Jest to idealny sposób, by przez pryzmat czytanej książki porozmawiać o tym, co ważne.

Jeśli masz pytania odnośnie bajek personalizowanych, możesz napisać do nas na adres: witaj@galeriabajek.pl

Zapraszamy również na nasze profile na Instagramie i Facebooku.