Mądry prezent dla dziecka na święta – jak kupujemy prezenty w świątecznej gorączce?

Prezent dla dziecka na święta to wyzwanie dla wielu rodziców. Niestety większość z nas kupuje prezenty na ostatnią chwilę. Czy są jednak sposoby na to, aby nie ulec świątecznej gorączce oraz presji czasu i w sposób praktyczny podejść do obdarowania bliskich upominkami?

Jak kupujemy prezenty w okresie przedświątecznym?

Okres przedświąteczny to czas, który nie kojarzy nam się bynajmniej ze spokojem. Organizowanie i gotowanie potraw wigilijnych, sprzątanie mieszkania, a także kupowanie prezentów, mogą zabrać nam sporo czasu. Dodatkowo jesteśmy bombardowani mnóstwem reklam, promocji, które nie pomagają nam racjonalnie podejmować decyzji. Szczególnie obciążającą czynnością może być szukanie prezentów. Jeśli mamy do obdarowania kilkanaście osób, może to być sporym wyzwaniem. W natłoku różnych wydarzeń, sięgamy więc po najprostsze rozwiązania. Kupujemy prezenty często nieprzemyślane, które nie spełniają oczekiwań najbliższych. Najlepszym na to dowodem jest mnóstwo aukcji i artykułów w Internecie o tematyce „nietrafiony prezent”, na których możemy przeczytać, że tysiąc takich upominków ląduje na aukcjach.

Tymczasem prezent dla dziecka na święta powinien być magicznym i ważnym wspomnieniem. Nie ma przecież nic ważniejszego niż szczęście i radość dziecka, gdy sięga po zapakowany prezent, otwiera go i ekscytuje wymarzonym upominkiem. Niestety, często oczekiwania nie pokrywają się z rzeczywistością. Oczywiście nie chodzi o to, by kupować najdroższe i najlepsze rzeczy, ale by inwestować czas i pieniądze w prezenty wartościowe, które zostaną z dziećmi na dłużej. 

Jak kupić mądrze prezent dla dzieci na święta?

Jak zatem rozsądnie kupić prezent na święta? Mam dzisiaj dla Was zestawienie 12 pomysłów na to, jak najlepiej przygotować się do zakupów świątecznych, aby choć trochę okres przedświąteczny był łatwiejszy:

1. Zapytaj swoich bliskich, jakie chcą prezenty – nie bójmy się tego, że pytając o to, pozbawimy ich niespodzianki. Dobrze zrobiona lista prezentów sprawi, że kupimy więcej trafionych upominków. Gwarantuję Ci, że jeśli podarujesz komuś rzecz, którą chciałby dostać, będzie to dla niego równie duże i pozytywne zaskoczenie.

2. Zaplanuj budżet i wydatki na święta – każdego roku przed świętami czeka na nas mnóstwo wydatków. Warto ustalić jaka część naszego budżetu może zostać wydana na prezenty. Dzięki temu ustalimy górną granice cenową każdego prezentu, co może nam pomóc w podjęciu decyzji zakupowych i pozwoli dokonać bardziej przemyślanych zakupów.

3. Nie rób zakupów na ostatnią chwilę – kup prezenty, które naprawdę się liczą i zostaną z dziećmi na dłużej. Robienie zakupów w pośpiechu i na chwilę przed świętami powoduje, że nie zawsze będą trafione.

4. Wybieraj mądre, rozwijające prezenty – niech prezenty, które kupisz coś znaczą, będą pamiątką, wspomnieniem. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Dobrze, jeśli dziecko będzie wracać do takiego prezentu jeszcze długo po świętach.

5. Zaplanuj bezpieczne zakupy w sklepach online zyskaj na czasie, zadbaj o swoje zdrowie, uniknij kolejek i tłumów, a skup się na świątecznej atmosferze i rzeczach, które są ważne w święta. Zamów prezenty w ulubionym sklepie internetowym.

6. Nie wydawaj pieniędzy na torby i opakowania – kupując prezenty dla bliskich, często zastanawiamy się w co je zapakować? Kupujemy wówczas papier pakowny lub opakowania, które niestety dość szybko lądują w koszu po rozpakowaniu prezentu. Są to pieniądze, które zwykle nigdy się nie zwracają. Jest jednak na to rozwiązanie. Stwórz własne opakowania z kolorowego papieru, doklej do opakowania świąteczne ozdoby lub narysuj coś na nich. Takie rozwiązanie będzie zaskakujące dla obdarowanej osoby, a Tobie pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Więcej na ten temat możesz też przeczytać w naszym artykule: Jak zapakować książkę dla dzieci? – kreatywny i zaskakujący sposób.

7. Spersonalizuj swoje życzenia – dużym zaskoczeniem może być przygotowanie personalizowanych życzeń. Najczęściej jest tak, że podczas świąt dzieci skupiają się na odpakowaniu prezentu. Nie poświęcamy dużo uwagi samym życzeniom.

8. Wzbogać prezent o piękne winietki – dołącz do opakowań świąteczne winietki z własnym tekstem życzeń, które na dłużej skupią uwagę dziecka. Jest to miły i zaskakujący dodatek, który wzbogaci nasze prezenty. Takie winietki możecie również pobrać TUTAJ.

9. Przygotuj samodzielnie prezent – samodzielnie przygotowany prezent może dać nam niemal tyle samo radości, co taki kupiony w sklepie. Spróbuj np. samodzielnie napisać list od Świętego Mikołaja. Gotowy list możesz również kupić na naszej stronie – List od świętego Mikołaja.

10. Umów się w rodzinie na konkretną kwotę i zrób losowanie, kto komu kupuje prezent – takie rozwiązanie sprawi, że skupimy się na mniejszej liczbie osób do obdarowania. Ustalenie zasad spowoduje, że będziemy mogli wydać więcej pieniędzy kupując prezent, który będzie bardziej wartościowy. Jeśli ustalimy taką zasadę, może pozostać tajemnicą kto komu kupuje prezent.

11. Zrób wspólne prezenty – w poprzednich latach ustaliliśmy w rodzinie taką zasadę, że prezenty dla dzieci kupujemy wspólnie. Zebraliśmy listę marzeń naszych dzieci (wspólnie z braćmi i siostrami mamy ósemkę dzieci). Następnie zrobiliśmy zrzutkę. W efekcie kupiliśmy mniej prezentów, ale bardziej wartościowych. Dzieci dostały to, o czym marzyły i wszystkie prezenty okazały się trafione. 

12. Postaw na bajkę personalizowaną – w takich bajkach, Twoje dziecko może stać się głównym bohaterem. Dzięki temu jeszcze bardziej przeżywa przygody i ma wrażenie, że staje się bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń. To sprawia, że nasze pociechy silniej angażują się w opowieść i zapamiętują więcej szczegółów. Bajka personalizowana na długo pozostaje w pamięci, a emocje podczas czytania są niezapoznanie. Na pewno taki prezent wyróżni się na tle innych. Takie bajki możesz znaleźć na stronie naszego wydawnictwawww.galeriabajek.pl

Prezenty dla dzieci – uzupełnienie ważnych świątecznych chwil

Kupno właściwego prezentu dla dziecka na święta, w dzisiejszych czasach to nie lada wyzwanie. Ze względu na mnóstwo reklam, jakimi jesteśmy codziennie otaczani, dzieci są coraz bardziej wymagające. Oczywiście w tym okresie nic nie powinno zastąpić nam skupienia się na świątecznym przeżywaniu Bożego Narodzenia. To przecież moment, kiedy możemy się wyciszyć, odpocząć od codziennego zgiełku, skupić się na bliskich i spędzić czas z rodziną. Kultywowanie świątecznych tradycji powinno być w tym czasie najważniejsze, a prezenty jedynie mogą być uzupełnieniem tych chwil. Czymś, co wzbogaci naszą radość i pozostawi niezwykłe wspomnienia.

Wszystkiego dobrego i do zobaczenia na naszym Instagramie lub Facebook’u.

PS. Wpis pojawił się również gościnnie na stronie Puls Dopiewa.

Beata Tempich Galeria Bajek