Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w domu?
– sprawdzone pomysły

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w domu? To pytanie, nad którym zastanawiamy się od kilku tygodni. Ciężko jest połączyć pracę zawodową z opieką nad potomstwem. Szukając zatem prostych rozwiązań, często sięgamy po bajki z YouTube’a czy Netfliksa lub pozwalamy dzieciom grać w gry na konsoli albo komputerze. 

Tablet, komputer, telewizor – rzeczy, które zajmują uwagę dziecka

Rodzice pragną, aby ich dzieci spędzały jak najmniej czasu przed telewizorem, tabletem czy telefonem komórkowym. Łatwo jednak zakazać potomstwu korzystania z nowinek technologicznych, trudniej zaproponować coś wartościowego i znaleźć odpowiedź na pytanie jak spędzić czas wolny w domu z dzieckiem. Tymczasem nasz dom to prawdziwa skarbnica inspiracji. Każdy z nas gromadzi w nim przecież zabawki, książki, gry planszowe, puzzle, artykuły plastyczne czy wiele innych przedmiotów. Niestety dzieci szybko się nudzą i często wybierają najłatwiejsze formy rozrywki. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze konieczność odrabiania zadań domowych i nauki z dzieckiem, a także nasz strach związany z zaistniałą w Polsce i na świecie sytuacją. 

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w domu? – 10 łatwych do zastosowania pomysłów

Pomysłów na spędzenie wspólnego czasu wolnego z dzieckiem w domu jest mnóstwo. Wiele z nich nie wymaga nakładów inwestycyjnych czy specjalistycznej wiedzy. Prezentując listę poniższych pomysłów, kierowałam się prostotą ich wdrożenia i łatwością w zastosowaniu. Zdaję sobie sprawę, że w zależności od wieku dzieci pomysły mogą być różne, dlatego skupiłam się na najbardziej uniwersalnych propozycjach, które można łatwo dostosować do niemal każdej grupy odbiorców. Poznajcie zatem 10 sprawdzonych metod na spędzenie czasu wolnego z dzieckiem w domu. 

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w domu? – 10 pomysłów, które łatwo można zrobić z dzieckiem, budowanie z klocków Lego
  1. Budowanie z klocków wymarzonych zestawów. Chyba każde dziecko marzy o wspaniałym zestawie Lego. Zamek Harry’ego Pottera czy statek Ninjago mogą powstać również w Waszych domach. Jeśli posiadacie dużą ilość klocków Lego lub zamienników, możecie je wykorzystać do swojej budowli. Na stronie Lego wpiszcie dowolny numer zestawu, a otrzymacie instrukcję w formie PDF, która pozwoli Wam stworzyć wymarzony zestaw od podstaw. My często korzystamy z tego rozwiązania. Tym sposobem oszczędzamy pieniądze, a nasz synek ma ogromną satysfakcję z wybudowania nowego obiektu. 

  1. Wspólna gimnastyka. Sport to zdrowie, a gdy siedzimy zamknięci w domu, trudno o aktywność fizyczną. Nic straconego. Nawet najprostsze ćwiczenia, które możecie wykonać z dziećmi, podniosą poziom endorfin i poprawią Wasz nastrój. Dodatkowo wzmocni to w Waszych pociechach poczucie obowiązku. Zróbcie więc chwilę przerwy od pracy i rozruszajcie Wasze ciała. 
  2. Wyjątkowa Gra Memo Alfabet. Gra, która wzmacnia pamięć oraz ułatwia naukę liter. Jest ona dopasowana do różnych grup wiekowych. Samo przygotowanie rozrywki zajmie dzieciakom trochę czasu. Należy wyciąć karteczki i dorysować obrazki. Możecie też pobrać grę bezpłatnie ze strony www.galeriabajek.pl/memo. A jeśli nie macie dostępu do drukarki, to wykonajcie ją samodzielnie według dołączonej tam instrukcji. 
  3. Przemeblowanie mieszkania. Długotrwałe siedzenie w domu może być okazją do wspólnego zastanowienia się, co możemy zmienić w naszym miejscu zamieszkania. Być może Wasze dzieci chciałyby przemeblować swoje pokoje albo sami macie ochotę na przeorganizowanie pomieszczeń. Zaproponujcie Waszym pociechom, aby narysowały na kartce nowy układ swojego pokoju. Taki projekt można następnie przenieść do świata Minecrafta. Dzięki temu dziecko będzie miało jasno określone zadanie w grze. 
  4. Wspólne wymyślanie bajki. Zaproście Wasze dzieci do wspólnego wymyślenia i napisania bajki. Każdego dnia jeden członek rodziny wymyśla kolejny fragment opowieści. Spisujcie historię, a dziecko niech rysuje ilustracje. 
  5. Zwiedzanie wirtualnego muzeum. To fantastyczny pomysł edukacyjny, który pozwoli bez wychodzenia z domu dokształcić się i poznać świat sztuki. Aktualnie wiele placówek prezentuje swoje zbiory i umożliwia wirtualne spacery. Takim przykładem jest Muzeum Orsay w Paryżu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Muzeum Pergamońskie w Berlinie czy Galeria Uffizi we Florencji. Na portalu kulturadostepna.pl znajdziemy również mnóstwo polskich placówek. 
  6. Pomysł niekonwencjonalny. Zróbcie coś, czego nigdy wcześniej nie robiliście. Ja poprosiłam mojego synka, aby namalował obrazek na szybie w oknie kuchennym. Bardzo się zdziwił, ale bez zastanowienia pobiegł po farby i stworzył piękną tęczę oraz słońce. Udekorujcie mieszkanie papierowymi kwiatami albo stroikami wielkanocnymi, włączcie głośno muzykę i wspólnie zatańczcie. 
  1. Dekoracja ścian pracami plastycznymi dzieci. Trudno czasem znaleźć nam czas, aby posegregować twórczość naszych pociech. A jest jej zapewne wiele, szczególnie jeśli mieszka z Wami mały przedszkolak. Poproście dzieciaki, aby zebrały wszystkie swoje prace w jednym miejscu, a następnie wybrały z nich te, które warto rozwiesić na jednej ścianie w domu, tworząc małą galerię sztuki. Dzieci mogą też stworzyć obrazki tematyczne. W naszej kuchni wiszą obrazki 3D przedstawiające jabłko. Każdy z nich został zrobiony przez naszego syna. Inspiracji plastycznych poszukujemy na Pinterest lub stronie krokotak.com 
Jak spędzić czas wolny z dzieckiem w domu? – Malowanie obrazków, dekoracje ścian i szyb pracami plastycznymi
  1. Wspólne gry i zabawy. Znane i popularne zabawy często są równie skuteczne. A tych do dyspozycji mamy całe mnóstwo: kalambury, ciepło-zimno, zabawa w chowanego czy podchody. 
  2. Przygotowanie prezentów. To idealny pomysł na to, aby sprawić radość najbliższym. Poproście dzieci, aby przygotowały upominki dla dziadków, laurki, wierszyki, coś, co możemy im dostarczyć bez wychodzenia z domu.

Co nam daje wspólny czas z dzieckiem?

Zawsze będę Was zachęcała do wspólnego czytania książek. To zaprocentuje. Wspólnym czytaniem wzmacniamy więzi rodzinne. Dodatkowo jeśli sięgniemy po bajki personalizowane, będziemy mogli kształtować pewność siebie w dziecku. Takie bajki znajdziecie również w naszym wydawnictwie Galeria Bajek. Wystarczy imię dziecka, aby stworzyć historię, w którym będzie głównym bohaterem. Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem pozwala nam budować silne relacje. Sytuacja, gdy przez dłuższy czas siedzimy z dzieckiem w domu, dla nas, dorosłych, nie zawsze jest łatwa. Zatroszczmy się o to, aby dziecko czuło się bezpiecznie. Pozwólmy mu się chwilę ponudzić. Podobno właśnie wtedy rodzą się najlepsze pomysły. Czas, który nasza pociecha spędza w domu, może być okazją do tego, aby ukształtować nowe nawyki. Dzieci często działają pod presją kolegów i koleżanek. Kiedy jednak nie będzie ich obok na co dzień, łatwiej możemy wprowadzić zmiany, które wpłyną na nowe przyzwyczajenia naszych potomków. Jestem ciekawa, jak Wy sobie radzicie i jak spędzacie czas z dziećmi?

Wszystkiego dobrego i do zobaczenia na naszym Instagramie lub Facebook’u.

PS. Wpis pojawił się również gościnnie na stronie Puls Dopiewa.

Beata Tempich Galeria Bajek