Wyjątkowe świąteczne książki dla dzieci – co wybrać?

Czy warto czytać świąteczne książki dla dzieci? Moim zdaniem tak. 

Nie tylko wprowadzają nas w świąteczny klimat, ale również kształtują wrażliwość dziecka, przekazując uniwersalne wartości. Właściwie to możemy je czytać nawet przez cały rok. Jednak długie wieczory, ciepły koc a czasem śnieg za oknem sprawiają, że to grudzień jest najfajniejszym momentem aby sięgnąć po taką lekturę. W tym wpisie chciałam podzielić się z Tobą listą wyjątkowych świątecznych książek dla dzieci, które warto przeczytać podczas świąt Bożego Narodzenia. Każdego roku staram się takie książki kupować i wypożyczać. Czytamy je wówczas wspólnie z moimi synami i mężem, aby jeszcze bardziej wczuć się w atmosferę zbliżających się świąt. 

3 powody, dla których warto czytać wyjątkowe świąteczne książki dla dzieci

Każdego roku pojawia się kilkadziesiąt nowych wyjątkowych świątecznych książek dla dzieci. Takie książki nigdy się nie starzeją. Historie czytane na święta kilka lat temu są aktualne również dzisiaj. Dlatego często możemy zobaczyć w zestawieniach najlepszych książek takich tradycyjnych autorów jak Christian Andersen czy Astrid Lindgren, lub Eric Carle. 

Najpiękniejsza jednak w świątecznych książkach dla dzieci jest ich różnorodność. Wśród dostępnych propozycji znajdziemy książki nawiązujące do tradycji i postaci Świętego Mikołaja, jak również wiele książek, które pokazują święta w sposób metaforyczny.

Co nam dają świąteczne książki dla dzieci?

Przede wszystkim pozwalają nam poczuć klimat świąt i wprowadzić nas w świąteczny nastrój

– kształtują uniwersalne wartości, jak miłość, radość, wzajemny szacunek i dobroć

– budują nastrój oczekiwania

– wzmagają ciekawość i zachęcają dzieci do czytania

Jakie wyjątkowe świąteczne książki dla dzieci warto kupić na prezent?

Poniżej przedstawiam listę pozycji, które w ostatnim czasie szczególnie utkwiły nam w głowie:

wyjątkowa świąteczna książka dla dzieci – personalizowana bajka

Tytuł: „Świąteczna przygoda

Kto: „tekst: Adam Tempich, rys. Magdalena Poturalska, wyd. GaleriaBajek

O czym opowiada: zaskakujący prezent dla dzieci na Gwiazdkę i Mikołaja. Bajka personalizowana, w której Twoje dziecko pomaga Mikołajowi uratować święta! Na okładce, jak i w treści bajki może znajdować się imię dziecka, dzięki czemu jeszcze bardziej angażuje się ono w przedstawioną historię i jeszcze mocniej ją przeżywa. Bajka, w której Twoje dziecko staje się bohaterem, rozwija ciekawość i wyobraźnię oraz zwiększa wrażliwość i pewność siebie dziecka.  

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

książka dla dzieci na święta – Jano i Wito

Tytuł: „Jano i Wito – Zapach świąt”

Kto: tekst: Wiola Wołoszyn, rys. Przemek Liput, wyd. Mamania

O czym opowiada: książka z pachnącymi elementami, chociaż nie to jest jej największą zaletą. Książka opowiada o poszukiwaniu choinki i robi to w zaskakujący i zabawny sposób.

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

książka dla dzieci na Gwiazdkę – Dobranocki na gwiazdkę

Tytuł: „Dobranocki na gwiazdkę”

Kto: tekst: autorzy zbiorowi, wyd. Nasza księgarnia

O czym opowiada: zbiór niezwykłych, pięknych bajek, pisanych przez znakomitych polskich autorów. Historie są różnorodne, bardzo ciepłe i idealnie wprowadzą nas w klimat świąteczny.

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

śmieszna książka na święta Jak schować Lwa w święta?

Tytuł: „Jak schować lwa w święta”

Kto: autor: Helen Stephens, wyd. Amber

O czym opowiada: zaskakująca i metaforyczna opowieść o dziewczynce, która wyrusza w święta do rodziny i nie może zabrać ze sobą swojego lwa. Opowieść o bliskości, tęsknocie oraz o tym, że zawsze znajdzie się jakiś sposób, aby być razem.

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

oryginalna książka na święta dla dzieci –  Boże Narodzenie z Petronelą

Tytuł: „Boże Narodzenie z Petronelą”

Kto: autorzy: Städing Sabine, Büchner Sabine, wyd. Esteri

O czym opowiada: książka nieco inna od pozostałych. Znajdziesz tu zestaw świątecznych przepisów oraz pomysły na różnego rodzaju chodnikowe ozdoby i prezenty. Dzięki temu można urozmaicić sobie święta.

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

książka dla dzieci na zimę – Śnieżny miś

Tytuł: „Śnieżny miś”

Kto: autorzy: Tony Mitton, wyd. Wielka Litera

O czym opowiada: pięknie zilustrowana opowieść dla najmłodszych, idealna do czytania w chłodne i zimowe wieczory. Wierszowana historia opowiada o misiu, który szuka drogi do domu i spotyka na swojej drodze małą dziewczynkę.

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

wzruszająca książka dla dzieci – Patrz, Madika pada śnieg

Tytuł: „Patrz, Madika pada śnieg”

Kto: autorzy: Astrid Lindgren, Ilon Wikland, wyd. Zakamarki

O czym opowiada: ponadczasowa opowieść o bliskości, tęsknocie i miłości. Opowiada o tym, że święta to czas pełen tradycji, zrozumienia i przygód… I gdy jedna z bohaterek gubi się w ciemnym, zimnym lesie, wszyscy porzucają swoje obowiązki, by ją odnaleźć. Nic nie liczy się bardziej od chwil, w których jesteśmy razem. 

Link: książkę znajdziesz TUTAJ

Mam nadzieje, że moja lista przyda się Tobie, gdy będziesz szukać książek dla dzieci na święta i Boże narodzenie.

Jeśli masz pytania odnośnie bajek personalizowanych, możesz napisać do nas na adres: witaj@galeriabajek.pl Zapraszamy również na nasze profile na Instagramie i Facebooku.