„Jak zachęcić dziecko do czytania książek?” – sprawdzone sposoby

„Jak zachęcić dziecko do czytania książek?” – to pytanie, które zadaje sobie część rodziców, których maluchy nie lubią czytać książek. Często zastanawiamy się, jak sobie z tym poradzić, szczególnie gdy wokół jest mnóstwo innych rzeczy, które odciągają uwagę dziecka. Nie musi to być jednak tak trudne, jak się wydaje. Tym bardziej, że jest to jeden z pomysłów jak spędzać czas wolny z dzieckiem.

Zachęcanie dziecka do czytania książek i nauki czytania

Dzieci w bardzo szybki sposób potrafią zainteresować się nowymi rzeczami. Są otwarte na zdobywanie wiedzy, emocje i zabawę. Nie inaczej jest z nauką czytania. Dzieci szczególnie na początku mocno angażują się w czytanie literek i naukę alfabetu, którą dodatkową mogą wspierać kreatywne książki, jak „Zaczarowany Alfabet.” Zatem w tym artykule przedstawię 10 sprawdzonych sposobów, które odpowiedzą na pytanie jak zachęcić dziecko do czytania książek. 

Korzyści, jakie daje dzieciom czytanie książek 

Jak zachęcić dziecko do czytania książek? - korzyści, jakie daje dzieciom czytanie książek

Wiem z własnego doświadczenia, że dla części dzieci przeczytanie książki to nie lada wysiłek. Dlatego tak ważne jest, aby nie odpuszczać i próbować zainteresować dziecko daną pozycją wydawniczą. Korzyści z czytania książek dla dzieci jest sporo. Przede wszystkim książki:

  • uczą cierpliwości, wyciszenia i kształtują zdolność do skupienia 
  • mają ogromny wpływ na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w społeczeństwie. 
  • wzmacniają w dzieciach wytrwałość i zdolność do odraczania przyjemności, co wpływa pozytywnie na rozwój inteligencji emocjonalnej. 
  • kształtują wrażliwość, empatię i ciekawość
  • rozwijają koncentracje i pomagają dziecku łatwiej przyswajać informacje oraz wiedzę z podręczników

Powody, dla których nie czytamy dzieciom książek 

Badania przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje wskazują, że 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku, w różnym stopniu korzysta z laptopa, tabletu czy smartfona. Według Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom najczęstsze przeszkody w czytaniu książek to niechęć dziecka (63% odpowiedzi), zewnętrzne bodźce, które rozpraszają uwagę (62%), zmęczenie i irytacja osoby czytającej (51%) czy brak czasu (47%). Zainteresowanie dzieci książkami może dać również nam, dorosłym szereg pozytywnych wartości. Przede wszystkim wspólne czytanie książek, w przeciwieństwie do samodzielnej zabawy tabletem, zbuduje i wzmocni więź na linii dziecko – opiekun. 

10 sposobów, które zachęcą dziecko do czytania książek 

Pomysłów, które odpowiedzą nam na pytanie: Jak zachęcić dziecko do czytania książek jest bardzo wiele. Dla nas, rodziców może to być ciekawa forma wspólnego spędzania czasu z dzieckiem. W związku z tym, wystarczy, że poświęcimy trochę czasu, aby odkrywanie książek było wspaniałą przygodą. Poznaj kilka propozycji, dzięki którym mój synek uwielbia książki. 

  1. Urozmaicaj czas i miejsce czytania. Zaproponuj dziecku wspólne czytanie książek, nie tylko przed snem, ale w różne inne pory dnia. Dzięki temu pokażesz, że książka może towarzyszyć wam w dowolnej chwili i być dobrą alternatywą dla innych zajęć. Starajcie się również czytać poza domem, jako dowód, że książka może być częścią waszego życia. 
  2. Zwracaj uwagę na ilustracje. Rysunki mogą być idealnym pretekstem do tego, aby dopowiedzieć dodatkową historię lub zadać ważne pytanie, dzięki któremu wywiąże się dyskusja. Pokazuj dziecku postacie i zachęcaj, aby opisało ich cechy charakterystyczne. 
  3. Wcielaj się w bohaterów i zmieniaj ton głosu podczas czytania. Utożsamianie się z postaciami to świetna zabawa. Możecie ustalić z dzieckiem podział ról, a podczas czytania zmieniać ton głosu w zależności od tego, w jaką postać się wcielicie. 
  4. Czytaj ze zrozumieniem. Zapytaj dziecko o to, jak rozumie przeczytany fragment książki. Tego typu pytanie pozwala łatwiej zapamiętywać usłyszane historie. Ciekawym uzupełnieniem tej zabawy jest wspólne wymyślanie alternatywnych zakończeń książki.
  5. Pozwól, by to dziecko wybrało książkę. Zabierz dziecko do biblioteki lub pokaż książki dostępne w księgarniach internetowych. Opowiedz, o czym są i zachęć, by dziecko wybrało sobie jedną z nich.
  6. Zadbaj o dobry nastrój. Jeśli dziecko poprosi o przeczytanie książki, zawsze reaguj z aprobatą. Ważne, by maluch dostrzegł pozytywne nastawienie i chęć z twojej strony. Dodatkowo zapewnij pełen komfort podczas czytania. Niech nie rozprasza cię telefon lub włączony telewizor. 
  7. Wybierz książki, które mogą być interesujące również dla ciebie. Dziecko potrafi rozpoznać twoje znudzenie książką. Spróbuj znaleźć takie książki, przy których i ty też będziesz się dobrze bawić.
  8. Narysujcie bohaterów z książek. Ciekawą formę interakcji dziecka z książką jest narysowanie dowolnych postaci przeczytanej bajki.
  9. Wybierz książki związane z waszymi zainteresowaniami. Rynek wydawniczy dla dzieci jest aktualnie tak szeroki, że znajdziecie coś związanego z motoryzacją, podróżami, jednorożcami, Minecraftem, opowieściami z bohaterami Lego, czy nawet opowieść o ulubionej podusi dziecka.
  10. Wybierz bajki personalizowane. Takie książki dają możliwość, aby dziecko bezpośrednio przeżywało historie w nich opisane. To właśnie tutaj dziecko przeczyta bajkę, w której będzie głównym bohaterem, jak w książce „Skąd się wzięło moje imię?” czy „Zaczarowany alfabet”. Bajki personalizowane rozwijają wyobraźnię i kreatywne myślenie, rozbudzają pasję do czytania, a także zwiększają wrażliwość i pewność siebie dziecka. 

Czytanie książek – wpływ na poczucie wartości dziecka

Pamiętajmy, że czytanie książek przez dziecko ma ogromny wpływ na jego późniejszy rozwój. Nie tylko poszerza słownictwo, ułatwia swobodę w mówieniu, ale także wzmacnia poczucie wartości i rozwija samodzielne myślenie. Jest również dobrym pomysłem na to jak spędzać czas wolny z dzieckiem. W związku z tym, to jak dziecko będzie reagować w przyszłości na możliwość przeczytania książki, zależy od naszego podejścia i zaangażowania. To my musimy stymulować zainteresowanie czytelnictwem już w pierwszych latach dziecka. I pamiętajmy – jak pisała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. 

Wszystkiego dobrego i do zobaczenia na naszym Instagramie lub Facebook’u.

PS. Wpis pojawił się również gościnnie na stronie Puls Dopiewa.

Beata Tempich Galeria Bajek