Jak przygotować prostą zakładkę do książki dla dzieci? – piękne i uniwersalne dodatki dla czytelników

Jak przygotować prostą zakładkę do książki dla dzieci to pytanie, które często zadają sobie czytelnicy. Zakładka do książki to przecież nieodłączny i praktyczny dodatek, ułatwiający czytanie i odnalezienie się w gąszczu kartek. Dzięki niemu możemy zawsze wrócić do odpowiedniego miejsca w książce. Zakładki mogą być kolorowe, inspirujące i pomysłowe. 

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić świetny pomysł na własnoręczne przygotowanie zakładek do książek dla dzieci i nie tylko ;). Pomysł nie jest czasochłonny, za to ostateczny efekt będzie powalający. Mój syn, bardzo chętnie zrobił zakładki przypominające postacie z naszej bajki personalizowanej „Gdzie się podziała podusia?”. Dlatego zachęcam Was, abyście stworzyli swoje własne motywy, przedstawiające Waszych ulubionych bohaterów książek lub bajek. 

Takie własne stworzenie zakładki to ciekawa i kreatywna zabawa. W rezultacie może przerodzić się w skuteczne zachęcenie dziecka do czytania książek.

Aby wykonać samodzielne zakładki do książek będziesz potrzebować:

– papier kolorowy

– nożyczki

– klej

– pisaki, ołówek

1. Pracę rozpoczynamy od wycięcia z papieru kolorowego kwadratów o bokach 15 cm x 15 cm.

Jak zrobić prostą zakładkę do książki dla dzieci? - Wycięcie z papieru kolorowego kwadratów o bokach 15 cm x 15 cm

2. Kwadrat składamy na pół. Kształt, który otrzymaliśmy ponownie składamy na pół. Następnie całość rozkładamy. Wycinamy część 1,2 i 3, jak na zdjęciu poniżej.

Jak zrobić prostą zakładkę do książki dla dzieci? - krok 2- Kwadrat składamy na pół. Kształt, który otrzymaliśmy ponowni składamy na pół. Następnie całość rozkładamy.
Jak zrobić prostą zakładkę do książki dla dzieci? - krok 2 - Wycinamy cześć 1,2 i 3, jak na zdjęciu poniżej.

3. Pozostałe dwa trójkąty, zaginamy po linii i sklejamy klejem, tak aby w środku pozostało miejsce na kartki naszej książki. 

zakładka do książki dla dzieci? - krok 3 - zaginamy trójkąty po linii.
Zakładka do książki dla dzieci - krok 3 - sklejamy trójkąty po linii.
Zakładka do książki dla dzieci - krok 3 - miejsce na kartki naszej książki.

4. Z tak przygotowanej zakładki tworzymy postać. My przygotowaliśmy misia oraz krokodyla. Oczy, uszy czy zęby można wyciąć z papieru kolorowego. Możecie też przykleić włosy z wełny lub po prostu je dorysować pisakami. 

Zakładka do książki - krok 4 - tworzymy postać z zakładki.
Zakładka do książki - krok 4 - doklejamy elementy do zakładki z papieru kolorowego lub wełny.

Jestem ciekawa jakie postacie Wy przygotujecie? 😉

Zakładka do książki dla dzieci, w książce Gdzie się podziała podusia. Przyczepione na stronie z misiem.
Zakładka do książki dla dzieci, w książce Gdzie się podziała podusia. Przyczepione na stronie z krokodylem.

Piękne zakładki, jak widzicie, idealnie komponują się z naszą bajką „Gdzie się podziała podusia”. Ale dzięki ich uniwersalnemu rozmiarowi możecie je wykorzystać do każdej dowolnej książki.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi wpisami i poradami na blogu, zapisz się do naszego newslettera lub polub nas na Instagramie i Facebooku.