Książki o ekologii i środowisku – czy uczą jak dbać o naszą planetę?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o ochronie środowiska. Powstaje mnóstwo inicjatyw, pomysłów, a także książek, co jest niezwykle ważne, gdyż o ekologii powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat.

Każdego roku pojawia się kilkanaście książek o ekologii. Niezależnie jednak od tego jaką pozycję wybierzemy, każda z nich będzie doskonałą formą i sposobem, by edukować dziecko w zakresie ochrony środowiska.

Wybrałam więc dla Was trzy książki od wydawnictwa Babaryba, które szczególnie nam się spodobały.

Pozycje te kształtują nawyki, edukują i zachęcają do odpowiedzialności i zachowań, które będą przyczyniać się do ochrony naszej planety.

Jeśli zastanawiacie się jak powiedzieć dziecku dlaczego warto oszczędzać wodę? Jakie zajmuje ona miejsce w życiu człowieka? Jak powstaje plastik? Dlaczego jest ważny w naszym życiu i dlaczego warto dbać o ochronę środowiska, to poniższe książki o ekologii dla dzieci będą dla Was idealne.

Plastik fantastik – tekst: EUN-JU KIM, ilustracje: JI-WON LEE, wyd. Babaryba, 2019

Pozycja w niezwykle przejrzysty, prosty i ciekawy sposób dostarcza nam wielu informacji o plastiku. Znajdziemy tu odpowiedzi na takie pytania, jak: Ile rocznie zużywamy plastiku? Z czego powstaje? Kiedy go wynaleziono? Jakie są właściwości plastiku? Z książki dowiemy się również o jego pożytecznym zastosowaniu, jak i szkodliwości dla naszego środowiska. Co za tym idzie przeczytamy w jaki sposób radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci.

Dużą zaletą i siłą książki są barwne i oryginalne ilustracje, które przedstawiają sposób powstawania, wykorzystania i używania plastiku w naszym codziennym życiu. Takie spojrzenie pozwala uświadomić sobie jak plastik jest powszechnym materiałem wykorzystywanym praktycznie w każdej dziedzinie. Daje to do myślenia. Plastik stał się integralną częścią naszego życia. Jego powszechne zastosowanie w produkcji, medycynie, czy towarach codziennego użytku jest nieocenione. Książka nie tylko nam to uświadamia, ale pokazuje też do czego prowadzi konsumpcja plastiku i jego utylizacja. Jakim jest zagrożeniem dla naszej planety i w jaki sposób powinniśmy mądrze z niego korzystać.

Książkę kupisz tutaj – Plastik fantastik

Plastik fantastik książki o ekologii, środowisku dla dzieci
Plastik fantastik – książka o środowisku

Woda – źródło życia – wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi” – tekst: CHRISTINA STEINLEIN, ilustracje: MIEKE SCHEIER, wyd. Babaryba, 2020

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo cenna jest woda. Bez niej przecież nie byłby możliwy rozwój i powstanie życia na Ziemi. Woda jest wykorzystywana w naszym codziennym życiu do wielu rzeczy. Od mycia przez gotowanie i produkcję. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo nadużywamy wody. Czytając pierwsze strony książki Woda, byłam zaskoczona i momentami zszokowana jak wiele wody się marnuje każdego dnia. Znajdziemy wiele przykładów, które pokazują w jaki sposób z wody korzystamy, jakie są jej właściwości i zastosowania. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy. Dowiemy się również jakie znaczenie ma woda dla naszego organizmu, skąd wzięła się na Ziemi, czy jak występowanie wody wpływa na pogodę.

Książka we wspaniały i praktyczny sposób edukuje, posiada niezwykle ciekawe i realistyczne rysunki i grafiki. Tekst jest przyjemny i przystępny. Mimo wielu informacji, dzieci w łatwy sposób są w stanie przyswoić zawarte tam ciekawostki.

Książkę w super cenie kupisz tutaj – Woda – źródło życia

Woda – książka o ochronie środowiska dla dzieci
Woda – książka dla dzieci o ekologii

Strajk – tekst, rys.: EDUARD LIMA

Największe zaskoczenie ze wszystkich propozycji jakie miałam okazję przeczytać. Strajk to książka inspirująca i metaforyczna, która działa niesamowicie mocno na wyobraźnię. Dwie poprzednie pozycje miały bardziej naukowe podejście. W tej książce temat ekologii możemy zgłębić poprzez opowieść, bajkę i historię. 

Otóż pewnego dnia zwierzęta na całym świecie zamilkły. Na kuli ziemskiej zapanowała cisza. Pomysł ten, który jest punktem wyjścia w książce, intryguje, ciekawi i rodzi wiele interpretacji. W Strajku znajdziemy niesamowite, oryginalne i nieco egzotyczne ilustracje, w których dominują głównie cztery kolory. Całość przypomina bardziej grafitti albo trójwymiarowy obraz. Tekst jest oszczędny, ale to właśnie w krótkich sformułowaniach tkwi cała siła tej historii. Zobaczymy tu potęgę i znaczenie zwierząt dla naszego świata. Gorąco polecam Wam tę pozycję. Jest to fantastyczny sposób, by zachęcić dzieci do rozmowy na tematy związane z ekologią.


Książkę w super cenie kupisz tutaj – Strajk
Strajk, książki o ekologii dla dzieci
Strajk Eduard Lima

Jestem ciekawa co sądzicie o tym zestawie książek o ekologii dla dzieci.

Jeśli masz pytania odnośnie bajek personalizowanych, możesz napisać do nas na adres: witaj@galeriabajek.pl

Zapraszamy również na nasze profile na Instagramie i Facebooku.